Nie zdziwię się, jeśli czujesz się pogubiony co, komu i kiedy przysługuje. Zmiana przepisów, która obowiązuje od 26 kwietnia 2023 całkiem nieźle namieszała w urlopach rodzicielskich.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jeśli twoje dziecko urodziło się przed 26 kwietnia 2023 r. i chcesz wiedzieć czy przysługuje ci “dodatkowe” 9 tygodni urlopu rodzicielskiego – sprawdź ten artykuł <tu>.
Po pierwsze, 41 tygodni i kropka
Tyle obecnie wynosi urlop rodzicielski. Jest to ogólna pula. Patrz jak obecnie wygląda art. 182 (1a) § 1 Kodeksu pracy:
Pracownicy – rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:
Dopiero później znajdziesz normę prawną, która wskazuje:
Sytuacja jest zatem analogiczna jak przy urlopie wychowawczym – tam również występuje ogólna pula 36 miesięcy, ale 1 miesiąc jest “dla drugiego rodzica”.
Po drugie, 65 tygodni dla osób z zaświadczeniem ustawy “za Życiem”
Pracownicy – rodzice dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:
Zwykły rodzicielski
Oznacza to, że sformułowanie “dodatkowe” 9 tygodni urlopu rodzicielskiego jest jedynie uproszczeniem, ponieważ nie jest to coś funkcjonującego obok “zwykłego” urlopu rodzicielskiego. Całe 41 tygodni (podzielone np. na 32 tygodnie + 9 tygodni na drugiego rodzica) to cały czas jeden i ten sam, zwykły urlop rodzicielski.
Oznacza to, że wniosek zarówno o 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego składany np. przez mamę, jak i wniosek o 9 tygodni urlopu rodzicielskiego składany np. przez tatę będzie dokładnie tym samym wnioskiem.
To nie jest urlop dla taty
Będę niejako walczyć z tym stwierdzeniem często powielanym w internecie, że od 26 kwietnia 2023 wprowadzono jakiś dodatkowy urlop tylko dla ojców.
O ile często się zdarzy, że to tata wykorzysta “dodatkowe” 9 tygodni, ponieważ mama przebywać będzie na tzw. rocznym macierzyńskim (czyli 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego), to nie zawsze musi tak być!
Rodzice mogą się przecież podzielić urlopem rodzicielskim np. po równo (mama wykorzysta 20,5 tygodnia oraz tata wykorzysta 20,5 tygodnia). Wówczas oboje korzystają z tych “dodatkowych” 9 tygodni bo dzielą pulę 41 tygodni na pół (przed 26 kwietnia 2023, gdyby podzielili się na pół, mieliby po 16 tygodni).
Zawsze do końca roku
Koniec terminu możliwości skorzystania z urlopu rodzicielskiego zawsze minie z końcem roku, w którym dziecko kończy 6 lat.
Nowa ustawa, nowe rozporządzenie, nowe wnioski
Zmiana Kodeksu pracy weszła w życie 26 kwietnia 2023 r., a nowe rozporządzenie, które określa jak powinien wyglądać wniosek obowiązuje od 18 maja 2023 r.
Jeśli masz jakiś “stary” wniosek, warto sprawdzić czy na pewno jest poprawny i zgodny z nowymi przepisami.
Wniosek nadal składasz do pracodawcy co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Wniosek znajdziesz też w moim ebooki!
Tam również szczegółowe omówienie nowych zasad korzystania z urlopów rodzicielskich.