Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się czy pobierając zasiłek macierzyński praca zarobkowa jest dozwolona (być może w twojej głowie właśnie wybrzmiało “what?!”) – ten artykuł jest dla ciebie.

Na każdym kroku spotykam osoby, dla których ta informacja jest nowa, mimo, że przepisy takie nowe nie są. Prawdopodobnie wynika to tego, że wiele osób wrzuca wszystkie zasiłki do jednego worka. A są różnice między zasiłkiem macierzyńskim, zasiłkiem chorobowym czy zasiłkiem opiekuńczym, mimo, że wszystkie zależą od dokładnie tego samego ubezpieczenia, czyli ubezpieczenia chorobowego.

Urlop macierzyński – jakie tu są zasady?

  1. Nie jest możliwa praca u swojego pracodawcy (swój pracodawca, czyli ten udzielający urlopu). Wynika to z faktu, że urlop macierzyński jest obowiązkowy i nie można z niego zrezygnować. To tak ogólnie, ponieważ możliwe są sytuacje, gdy to np. tata przejmie urlop macierzyński mamy, ale to temat na inny artykuł.
  2. Można pracować u innego pracodawcy, na umowie zlecenia (nie u swojego pracodawcy) czy prowadzić swoją firmą (lub dopiero ją założyć)

Urlop rodzicielski – zasady

  1. Od dnia “wejścia” w urlop rodzicielski pojawia się możliwość zatrudnienia nawet u swojego pracodawcy, ale max. na pół etatu (w tym przypadku zasiłek macierzyński proporcjonalnie się zmniejszy, ale jednocześnie sam urlop proporcjonalnie się wydłuży). Szczegółowo piszę o tym w moim ebooku – Prawa i obowiązki Rodzica.
  2. Można pracować u innego pracodawcy, na umowie zlecenia, czy prowadzić swoją firmą (lub dopiero ją założyć).

Dlaczego napisałam, że praca lub biznes na urlopach związanych z rodzicielstwem się opłaca?

Po pierwsze, jeśli jest to praca u innego pracodawcy lub własny biznes – zachowujesz cały zasiłek macierzyński plus masz dodatkowy dochód.

Po drugie, w swojej działalności nie musisz odprowadzać wszystkich składek do ZUS. Przeczytaj koniecznie w moim ebooku – Prawa i obowiązki Rodzica.